Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği

Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği

Adem Çukur Başkanlığında, merkezi Herne kentinde olan dernek, daha sonra Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gelsenkirchen kentine taşındı. Oldukça büyük, gösterişli bir lokale kavuşan dernek, Gelsenkirchen’de bulunan 3 bin kişilik Sporthalle salonunda geleneksek gecesini yaptı. Yaklaşan Genel Kurul seçimleri ile Hikmet Ulupınar dönemi ardından Recep Kahya dönemine girdi.
4.Dönem Baskanimiz Adem Çukur ve 5. Dönem Baskanimiz Hikmet Ulupinar’dan sonra 6. Dönem Baskanimiz Recep Kahya döneminde Dernegimizin de acilmasi icin büyük cabalar gösterdigi Zonguldak Havaalani acilmis ve ilk ucus gerceklestirilmistir. Ayrica Recep Kahya Baskanimiz Dernegimizin etrafindaki yerlesik düzenin dernege ve üyelerine zarar verdigini Dernegimizin imajini bozdugunu düsünerek Yönetim Kurulunda aldigi bir karar ile Dernegimizi simdiki yeri olan Gelsenkirchen Bickernstr.166 numarali binaya tasinmistir.Dernegimiz halen ayni adreste bulunmaktadir.7. ve 8. Dönem Baskanliklari yapan Erol Yukaribas döneminde dernegimiz de bazi ilkler yasanmis Folklor ve Müzik Gruplari (Baglama,Gitar), Yaz Senlikleri ve Panaller düzenlenmistir.
Zonguldaklılar Derneği’nin tekrar canlandırılması için gönüllülerden oluşan Zonguldaklılar Derneğin işler hale gelmesi için bölgede bulunan işadamları ile bir araya gelerek toplantılar yapılmış, gönül birliği oluşturmuşlardır. Yaplan görüşmeler olumlu neticelerle sonlandırılmış ve bunun neticesinde Dernegimizi tekrar Aktivlestirilmesi karari alinmistir.
Daha önce Herne – Herman Lönsstr 63 adresinde kayıtlı olan, ancak faaliyetleri tamamen işlevsiz hale gelen büro tekrar açılmis harekete geçirilmiştir. Zonguldaklı hemşehrilerin belirlediği yönetim ile Ertuğrul Türkyılmaz’ın başkanlığını üslendiği döneme girilmiştir.Yeni belirlenen Yönetim Kurulu, Herne’deki adresten 30 dolayında üye ile çalışmalarına başlanmış, temel taşları atılan dernek her geçen gün üye sayısını artırmış, sosyal faaliyetlerini geliştirirken de iletişimin çok önemli olduğuna inanarak, önce dernek büro irtibat sağlanmış daha sonra internet üzerinden iletişim çalışmalarını sürdürmüştür.
9. Dönem Secimleri neticesinde Baskanliga secilen Mehmet Karakulak döneminde dernek Akademik faaliyetlerde bulunmus dernegimiz Almanya da katildigi seminerler neticesinde Kurumsallasma yolunda büyük adimlar atmis aldigimiz Sertifikalar Alman makamlari tarafindan takdirle karsilanmistir.
 
Göreve geldigi yil yasanan tüm olumsuzluklara rağmen dik duruşundan taviz vermeyen ve ayakta durarak, derneği gelmesi yere getirmeyi biraz olsun başaran Mehmet Karakulak ve ekibi, şimdiye kadar beğeni kazanan faaliyetlere imza atarak, derneğin imajını yükseltmeyi de başarmışlardır.
 
10. Dönem de Avrupa Zonguldaklilar Dernegi tarihinde bir ilk yasanmis Genel Kurul da secime cift adayla girilmistir.9. Dönemde Mehmet Karakulak’in Baskan Yardimcisi olan Baki Örenbas 10. Dönem yönetimine Mehmet Karakulak’a rakip olarak talip olmustur.demokratik bir ortamda gecen secimler sonucunda Mehmet Karakulak yeniden baskan secilmistir.
 
Mehmet Karakulak ve Ekibinin 10. Dönemde yapmak istedikleri ilk büyük görev dernegimizi kendisine ait bir bina satin almaktir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ